2 Kişi İle Batak Nasıl Oynanır?

Halk arasında Rus batağı olarak bilinen ve iki kişiyle oynanan oyunda her iki oyuncuya başta 4 kart dağıtılarak oyuna başlanır. 2 kişi ile batak nasıl oynanır, her yaşta insan açısından popüler bir oyun olan batak en çok tercih edilen kağıt oyunları arasında yer alıyor.

Batak Oyunun Farklı Versiyonları Var Mı?

Oyun salonları ve kahvehanelerin vazgeçilmez oyunları içerisinde yer alan batak online platformların casino oyun kategorilerine girmesi ile birlikte her yaştan insanın hem eğlenmek hem de kazanmak için tercih ettiği kağıt oyunu olarak öne çıkıyor.

Birçok farklı versiyonu bulunan oyun aynı zamanda 2 kişi ile batak nasıl oynanır sorusunun cevabı ile birlikte oldukça basit bir yapıda olduğu görülmekte. Şans faktörü etkili olduğu oyunda taktik ve tahmin öne çıkmakta, oyuncu kazanabilmek için kendine göre en iyi strateji geliştirmek zorunda.

Batak Terimleri Nelerdir?

Klasik batak oyunu 4 kişiyle oynanır ancak 2 kişiyle oynanan batak halk arasında Rus batağı olarak bilinir. Oyunda 52 adet iskambil kağıdı bulunur başlangıçta oyuncu elinde bulunan kartlara göre kaç el kazanacağını tahmin etmelidir.

Oyunda kazanç elde edebilmek için kullanılan terimlerin bilmek önem kazanır. 2 kişi ile batak nasıl oynanır sorusunun cevabını alabilmek için batak terimleri hakkında bilgi sahibi olmak ve öğrenmek gerekir batak terimleri ve anlamları şunlardır;

 • İhale; oyuncu kartına göre isterse ihaleye girerek kaç el kazanacağını tahmin eder.

 • İhaleye girmek zorunlu değildir isteyen oyuncu en az 5 il sayısı belirtmek zorundadır.

 • İhaleyi kazanan oyuncu aynı zamanda kozu belirler.

 • Koz; diğer kartlardan üstün olan karttır. İhaleyi kazanan oyuncu tarafından belirlenen koz sinek, maça ya da kupa olabilir. Elinde koz bulunan oyuncu kazanır.

 • El iptal; oyuncunun evinde kartların dağıtımının ardından 10’dan büyük kart bulunmadığında el iptal denir.

 • El iptal geldiğinde kartlar yeniden dağıtılır.

Rus Batağı Nasıl Oynanır?

Batak oyununda her oyuncuya elinde topladığı sayı kadar puan yazılır, oyun başlarken belirlenen puana ulaşan kazanır. İhaleye girip sayı ulaşamayan oyuncu batar ve ihaleye girdiği kadar sayı ceza olarak yazılır. 2 kişi ile batak nasıl oynanır şu şekilde anlatmak mümkün;

 • Oyuna başlarken 2 oyuncuya 4’er kağıt dağıtılır.

 • Oyuncu istediği 2 kartı tutar 2’sini çıkarır.

 • Yerdeki kartlardan 2 tane daha alınır.

 • Alınan kartlardan biri elde tutulurken diğeri çıkarılır.

 • 52 kart bitene kadar işlem bu şekilde sürer.

 • Oyuncularda 13 kart bulunduğunda oyun ihaleli batağa döner.

Gömme Batak Nasıl Oynanır?

3 kişiyle oynanan batak oyununa gömmeli batak adı verilir, gömmeli batak oyununda kartlar 3 oyuncuya 16 tane olacak şekilde dağıtılır eldeki 4 kart ters olarak masaya bırakılır.

Gömmeli batak kolay şekilde oynanmaktadır. İhale 8’den başlar ve kazanan oyuncu istemediği 4 kartı masaya gömer ve ortada bulunan kartları alır. Ancak ihaleyi kazanan oyuncunun yapması gereken ortada bulunan kartları almadan önce kozu belirlemektir.

Klasik batak oyununun oynanışı, küçük farklılıklar gösterir, kartlar iyice karıldıktan sonra oyunculara 13 tane kart dağıtılır ve saat yönünün tersine doğru oyuna kışın ilerler.

Oyuna ihaleyi kazanan oyuncunun masayı kart atması ile başlanır, fırında bulunan oyuncu daha büyük ya da atılan kart türünden başka bir kart atmak zorundadır. Sağda bulunan oyuncunun elinde büyük ya da aynı türden kart yoksa yapması gereken koz atmaktır, şayet kozu yoksa herhangi bir kartı atar.

Her zaman daha üstün kartı atan oyuncu eli toplar, ihaleyi belirleyen oyuncu belirlenen sayıdan daha az el kazandığında batar.

Eşli İhaleli Batak Nasıl Oynanır?

2 kişi ile batak nasıl oynanır sorusunun yanı sıra batak oynamaya başlayanlar açısından eşli ihaleli batak nasıl oynandığı ve kuralları da araştırılmaktadır. Klasik batak kuralları ile eşli batak kuralları birbirine çok benzer ancak eşli ihaleli versiyonda el açma bulunur.

İhaleyi kazanan oyuncunun takım arkadaşı tarafından herkesin göreceği şekilde elinde bulunan kartlar masayı açılır. Bundan önce ihaleyi kazanan oyuncu takım arkadaşının kartını görmeden Koz belirlemek zorundadır. Eşli batak oyununda ihaleye girmek sayısı en az 8’dir.

2 Kişi İle Oynanan Batak Oyununun Versiyonu Var Mıdır?

İki kişi ile oynanan batak oyununun farklı bir modelinde her iki oyuncuya 5’er kağıt dağıtılır, oyuncu elinde bulunan kağıda göre koz belirler ve 3 kağıdı kapalı şekilde yere bırakır. Diğer oyuncu ise elindeki 5 kağıttan ikisini bırakır ve daha sonra sırayla kağıtlar toplanmaya başlar.

Kağıt çekmeye kozu belirleyen oyuncu başlar çektiği kağıdı beğenmezse görmek için yerden açtığı kağıdı almak zorundadır. Kağıt toplama bittiğinde oyuncuların elinde diğer batak oyunlarında olduğu gibi 13 kağıt vardır ve buna göre alabilecekleri sayıyı söylemelidir.

Sık Sorulan Sorular

Rus Batağı Ne Demektir?

Halk arasında 2 kişinin oynadığı batak oyununa verilen isimdir.

Gömme Batak Nedir?

3 kişinin oynadığı batak oyununun bir versiyonudur.

Klasik Batak Oyunu Kaç Kişiyle Oynanır?

Klasik batak oyununda oyuncu sayısı 4’tür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *