Blackjack Hangi Kart Kaç Puan?

Blackjack oyunu temel olarak oyuncuların ellerinde bulunan kartların değer toplamına yönelik oynanan bir oyundur. Bu nedenle Blackjack hangi kart kaç puan eder oyuncuların bilmesi ve ona yönelik olarak kart değerini hesaplaması gerekir.

Blackjack Resimli Kartların Puanları

Blackjack oyunu için sıradan 52 kartlık iskambil kağıtları kullanılır. Bu kağıtların içerisinde ise papaz, kız ve vale gibi resimli kartlar bulunur. Kartların üzerinde herhangi bir sayı yazmadığı için oyuna yeni başlayan kişiler tarafından bu kartların hesaplanması yanlış yapılabilir.

Blackjack hangi kart kaç puan; oyun içerisinde resimli kartların tamamı 10 puan olarak kabul edilir. Başka oyunlarda olduğu gibi resimli kartların birbirine üstünlüğü yoktur, hepsi aynı kategoride ve değerde görülür.

Blackjack As Kartı Puanı

Blackjack oyunu içerisinde en çok karışıklık oluşturan durumlardan biri As kartıdır. Bu kart üzerinde A yazılı olan bir karttır ve her destede 4 adet bulunur. Blackjack hangi kart kaç puan; As kartı duruma göre 11 ya da 1 değerinde sayılabilir.

Örneğin elinizde bir papaz ve bir As kartı var. Bu durumda elinizdeki kart toplamı 21 olarak doğrudan sayılabilir ve oyunu direkt kazanabilirsiniz. Elinizde 1 adet As bir adet de 5 kartı olduğunu düşünelim. Kart toplamınız 16 olacaktır, bu nedenle yeni bir kart daha çekmeniz zorunludur. Yeni çektiğiniz kart vale ya da diğer resimli kartlardan biri ise elinizin değeri 26 sayılmaz, 15 sayılır. Bu durumda yeniden bir kart çekme hakkına sahip olursunuz.

As kartı Blackjack içerisinde kritik kartlardan biridir. Oyuncular bu kart sayesinde elini değiştirebilir ve 21’i geçmekten korunabilir.

Blackjack Rakamlı Kartların Puanı

Blackjack hangi kart kaç puan; üzerinde rakam bulunan tüm kartların değerleri üzerindeki rakam kadardır. Yani elinizde bir 5 bir de 4 kartı var ise 5+4 toplamda 9 puanınız olur.

Rakamlı kartların oyun içerisinde hesaplanması son derece kolaydır. Oyuncular kartları doğrudan kullanabilir. Eğer oyuncunun elindeki kartların toplamı 17’den küçük ise oyuncuların yeni kart çekme zorunluluğu vardır. Ancak 17’den büyük bir ele sahip olan kişiler dilerse kart çekebilir dilerse de sabit olarak elini tutabilir.

Blackjack İçerisinde Kart Sembollerinin Puana Etkisi

Blackjack içerisinde 2, 4 ya da 8 adet farklı iskambil destesi kullanılır. Bu destelerin tamamı birbirine karıştırılır ve rastgele bir şekilde deste ikiye ayrılır. Bu sayede ne krupiye ne de diğer oyuncular hangi deste, kaç kart ya da hangi kartlar ile oynandığını bilemez.

Oyun içerisinde her bir karttan 4 farklı sembol bulunur; maça, kupa, kalp ve karo. Her bir sembolün değeri aynıdır. Yani bu oyun içerisinde kartların sahip olduğu sembollere değil numara ya da şekillerine bakılır. Kartları birbirinden ayıran herhangi bir güzel ikili, karo 10’lu gibi özel kartlar bulunmaz.

Blackjack Kart Puanı Hesaplama

Blackjack hangi kart kaç puan öğrenildikten sonra oyuncular ellerinde bulunan kartlar için hesaplama yapması gerekir. Oyunda ilk olarak oyunculara 2 adet kart verilir.

Oyuncunun elindeki kartlar 5 ve As şeklinde ise oyuncunun el toplamı 16 olacaktır. Oyuncunun ilk iki kartı 3 ve kız gibi kartlar ise bu sefer elindeki toplam 13 olur. Eğer oyuncuların ilk iki kart toplamı 17’den az ise oyuncular yeni bir kart çekmek zorundadır.

İki adet kartın ardından çekilen üçüncü kart eğer düşük ise oyuncunun kazanma şansı artar. Ancak büyük kartlar gelir ise oyuncu 21 puanı geçebilir ve bu durumda o kişi doğrudan oyunu kaybetmiş olarak sayılır.

Blackjack Kart Puanı İle Kazanma

Blackjack oyununda kazanmak için kişilerin ya 21 puana ya da masada 21 puana en yakın değere sahip olması gerekir. Eğer oyuncu 21 puana doğrudan sahip ise bu durum blackjack olarak isimlendirilir ve kişi otomatik olarak kazanan sayılır.

Masada kartların eşit olması durumunda oyuncular herhangi bir kazanç elde edemez. İki oyuncu da kendi bahsini alır. Bu nedenle eğer krupiyenin açık kartlarından biri As ise ve oyuncu blackjack yapmış ise ona bir teklif sunulur. Teklife göre oyuncu kendi bahsini alarak çekilebilir. İsterse de hakkını koruyarak krupiyenin kartlarını açmasını sağlar.

Oyunda kazanan kişi ortaya konulan tüm bahisleri alır.

Blackjack Kart Özel Kuralları

Blackjack oyunu içerisinde kartlara özel bazı kurallar bulunur. Örneğin bir kişinin elinde iki tane aynı karttan var ise oyuncu kendi isteği ile elindeki kartlardan birini bırakarak yerine başka bir kart çekebilir.

Ayrıca oyuncuların eline 2 adet As kartı gelirse bu kartlardan 1’i 1 puanında, diğeri ise 11 puanında olacaktır. Yani kişilerin eli 12 olarak hesaplanır.

Bunun yanında krupiye oyun sırasında elinde olan kartlardan birini açar. Eğer açık olan kart As ise krupiyenin elindeki sayı değişebileceği için oyuncu ortaya koyduğu bahsin yarısını alabilir.

Blackjack hangi kart kaç puan anlamına gelir oyuncuların öğrenmesi onlar için oyunda büyük avantajlar sağlar.

S.S.S

Blackjack Oyununda Kartlarımın Puanı Kaç Olmalı?

Blackjack oyununu kazanmak isteyen kişilerin kart puanı 21 ya da masa içerisinde yer alan oyuncuların kart puanları içerisinde 21’e en yakın sayı olmalıdır.

Blackjack Oyununda Elime İki Adet As Gelirse Kaç Puanım Olur?

As kartı hem 11 hem de 1 olarak sayılabilen bir karttır. Oyuncuların eline iki adet as gelirse 1 tanesi 1, 1 tanesi 11 puanında sayılır. Yani elinizde toplam 12 puan olur.

Blackjack Oyununda Kartlarımın Toplamı 21’i Geçerse Ne Olur?

Elinizdeki kartlar 21’i geçerse oyunu hükmen kaybetmişsiniz olarak kabul edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *